Mistrz pióra

Carlos Ruiz Zafon to hiszpański autor i dziennikarz, urodzony w 1964 r. w Barcelonie. Mając 55 lat zmarł w 2020 r. w Los Angeles, gdzie miał własne mieszkanie. Przyczyną była długotrwała choroba nowotworowa okrężnicy jelita grubego. Większość jego twórczości należała do fantastyki, literatury dziecięcej, młodzieżowej i pięknej, a także kryminału i sensacji

Magia w każdym słowie

Jeśli poprosić by przypadkowego czytelnika o wymienienie przypadkowych hiszpańskich pisarzy, w takim zestawieniu z pewnością pojawiłby się Carlos Ruiz Zafon. Należy on bez wątpienia najbardziej popularnych literatów pochodzących z Półwyspu Iberyjskiego, a także do najbardziej znanych autorów powieści młodzieżowych. Sławę przyniósł mu cykl “Cmentarz zapomnianych książek”, którego poszczególne części sprzedały się na całym świecie w milionach egzemplarzy, jednak warto zaznaczyć, że seria ta nie była literackim debiutem Zafona. Swoją pierwszą książkę zatytułowaną “Książę mgły” wydał w 1993 roku i od razu przyniosła mu ona wielką popularność oraz uznanie wśród krytyków. Pisarz otrzymał za nią nawet jedną z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych twórcom literatury dziecięcej i młodzieżowej. Po tym wyróżnieniu kariera autora tylko nabrała tempa, a dzisiaj Carlos Ruiz Zafon jest uznawany za najbardziej poczytnego hiszpańskiego prozaika od czasów samego Cervantesa. Porównanie do tego wielkiego wieszcza mówi bardzo wiele o jakości utworów tworzonych przez Zafona.

Przełomowa powieść

Chociaż już “Książę mgły” przyniósł Zafonowi sporą popularność, dopiero w 2001 roku jego nazwisko zaczęło być powszechnie znane na całym świecie. To właśnie wtedy opublikowano pierwszą część cyklu “Cmentarz zapomnianych książek”. W skład całej serii wchodzą następujące tytuły:

• “Cień wiatru”
  • “Gra anioła”
  • “Więzień nieba”
  • “Labirynt duchów”.

W tym cyklu Carlos Ruiz Zafon kieruje się już do nieco starszych czytelników niż w swoich poprzednich utworach, książki zyskały sobie jednak sympatię również wśród nastolatków, którzy zresztą stanowią dość liczne grono fanów pisarza. Głównym bohaterem serii jest Daniel Sempere, który w momencie zawiązania się akcji w pierwszym tomie ma zaledwie dziesięć lat, w kolejnych częściach cyklu jest już natomiast dorosłym mężczyzną. Pewnego dnia ojciec zaprowadza go w pewne tajemnicze miejsce zwane Cmentarzem Zapomnianych Książek. Zgodnie z pradawnym zwyczajem chłopiec ma wybrać sobie jeden wolumin, który będzie miał za zadanie chronić przez całe swoje życie. Ten jeden wybór determinuje całą dalszą drogę głównego bohatera, który jest tak zafascynowany powieścią, że postanawia odnaleźć jej autora i odszukać pozostałe jego dzieła. Daniel przez kolejne lata i miesiące odkrywa mroczne zakamarki Barcelony, która została opisana z niezwykłą dokładnością i realizmem. Carlos Ruiz Zafon potrafił bowiem doskonale oddać charakter tego katalońskiego miasta.

Ludzie zdjęcie autorstwa wayhomestudio - pl.freepik.com