Carlos Ruiz Zafon

Jeśli poprosić by przypadkowego czytelnika o wymienienie przypadkowych hiszpańskich pisarzy, w takim zestawieniu z pewnością pojawiłby się Carlos Ruiz Zafon. Należy on bez wątpienia najbardziej popularnych literatów pochodzących z Półwyspu Iberyjskiego, a także do najbardziej znanych autorów powieści młodzieżowych. Sławę przyniósł mu cykl "Cmentarz zapomnianych książek", którego poszczególne części sprzedały się na całym świecie w milionach egzemplarzy, jednak warto zaznaczyć, że seria ta nie była literackim debiutem Zafona

Tania Książka – Carlos Ruiz Zafon to hiszpański autor i dziennikarz, urodzony w 1964 r. w Barcelonie. Mając 55 lat zmarł w 2020 r. w Los Angeles, gdzie miał własne mieszkanie. Przyczyną była długotrwała choroba nowotworowa okrężnicy jelita grubego. Większość jego twórczości należała do fantastyki, literatury dziecięcej, młodzieżowej i pięknej, a także kryminału i sensacji.

Biografia

Wykształcenie dziennikarskie zdobył w rodzinnej Hiszpanii, a w 1993 r. wyprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Prócz działaności z zakresu literatury zajmował się także pisaniem scenariuszy do dzieł filmowych. Inspirowany był najwybitniejszymi twórcami rosyjskimi – Dostojewskim, Tołstojem oraz angielskimi – Dickensem.

Przykładowe dzieła

Do znanych dzieł Zafona należy przede wszystkim:

• “Trylogia mgły” składająca się z:
  • “Księcia mgły”
  • “Pałacu Północy”
  • “Świateł września”
  • seria “Cmentarz zapomnianych książek”:
  • “Cień wiatru”
  • Gra anioła”
  • “Więzień nieba”
  • “Labirynt duchów:
  • “Marina”.

Pierwsza trylogia była adresowana dla młodzieży. Przedstawia historię trójki młodych osób, które zmieniają miejsce zamieszkania. Po przeprowadzce u wybrzeży Atlantyku szybko doświadczają zjawisk nadprzyrodzonych i zaczynają zgłębiać tajemnice otoczenia nowego domu. Tytułowy Książę mgły okazuje się czarownikiem – dzieci słyszą to z ust miejscowego latarnika. Lokalne legendy otwierają przed bohaterami nowy świat w zupełnie innym wymiarze niż ten, który dotychczas znali.

Druga pozycja z serii przedstawia losy Bena, pochodzącego z Kalkuty. Akcja toczy się w latach trzydziestych XX w. Chłopiec wraz ze swoją towarzyszką, Sheere, musi podołać rozwiązaniu tajemnicy związanej z pociągiem stającym w ogniu, dworcem, który tak naprawdę nie istnieje i zjawami wychodzącymi z płomieni.

Ostatnia książka dotyczy natomiast Simone’a Sauvelle’a, która w 1936 r. staje się wdową. Podejmuje pracę w ogromnej posiadłości przedsiębiorcy prowadzącego fabrykę zabawek dla dzieci. W Normandii, gdyż tam musi się przenieść aby zarabiać na życie, poznaje życie swoich pracodawców. W pewnym momencie ma miejsce zabójstwo kucharki, a Simonę czeka rozwikłanie zagadki jak do tego doszło i kto jest winny.

Pozostałe dzieła utrzymane są w podobnym klimacie, ich akcje toczą się w różnych miastach położonych na całym świecie, w różnej czasoprzestrzeni, a bohaterami są i dzieci i dorośli.

Literatura tworzona przez Carlosa Ruiz Zafona cieszyła się popularnością zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Do dziś jego książki zajmują czołowe pozycje na liście rankingów najchętniej czytanych i kupowanych lektur.

Zdjęcie utworzone przez wayhomestudio - pl.freepik.com